Jak ušít kousátko – fotonávod

Přemýšlíte, jaký milý dárek byste mohli ušít pro svou neteř nebo třeba kamarádčino miminko? Kousátko je hezký dárek a máte ho ušitý raz dva! Tak se pojďme podívat, jak na takového ušatého uličníka.

Co budeme potřebovat:

bavlněné plátno nebo jiná nepružná látka (2x cca 40 x 10 cm)
dřevěný kroužek (vnější průměr 6 cm)
duté vlákno

Dřevěný kroužek se dá pořídit v různých výtvarných potřebách nebo třeba u Stoklasy a podobných galanteriích. Stejně tak duté vlákno.

#1 Vytiskneme si předlohu a vyřízneme ji. V předloze je již připočten přídavek na švy 0,6 mm. Pokud jste zvyklí přidávat si více, uzpůsobte si podle své potřeby.

#2 Podle předlohy si vyřízneme tvar kousátka. Budeme potřebovat vyříznout 2 kusy. Využijeme přehyb látky, abychom vyřízli symetrické díly, jako je ukázáno na obrázku výše.

#3 Oba díly přiložíme k sobě lícovými stranami a sešijeme je k sobě. Jednu rovnou stranu však necháme částečně nesešitou, abychom díly mohli otočit lícem nahoru.

#4 Po sešití ustřihneme přebytečnou látku ve špičce „ucha“ a v oblých částech kusy prostříháme, aby si látka po otočení lépe sedla.

#5 Sešité díly nyní obrátíme lícem nahoru a pěkně vše vyrovnáme a přežehlíme. Potom prošileme blízko podél okrajů (cca 2 mm od okraje) a opět necháme nesešitý otvor na jedné z rovných částí. Tímto otvorem pak budeme vycpávat „uši“.

#6 Ponechaným otvorem plníme „uši“ dutým vláknem. Plníme pouze „uši“. Rovnou část kousátka necháme bez výplně, aby se snadno zauzlovalo na dřevěný kroužek.

#7 Přídavky na švy u nesešitého otvoru zahneme dovnitř a přežehlíme nebo sešpendlíme, aby se nám lépe šilo. Následně prošijeme také blízko od okraje. Pokud jsme měli přídavky na švy 6 mm a nyní prošíváme 2 mm od okraje, mělo by vše pěkně držet.

#8 Nyní už stačí jen provléknout látkovou část kousátka dřevěným kroužkem a máme hotovo. Níže je vidět, jak kousátko vypadá zepředu a zezadu (po správném zauzlování).

A máme hotovo 🙂 Doufám, že Vás tvoření bavilo. Budu mít radost, když se se mnou podělíte o výsledky Vašeho tvoření buď na instagramu nebo na facebooku. Stačí použít #elnitocz nebo mě u fotky označit.

A kdybyste měli nějaké dotazy, neváhejte mi napsat tady do komentáře.

Variace s použitím stejného střihu:

Ještě by se dalo různě se střihem pohrát – místo vycpávání dutým vláknem můžete vložit nějakou šustivou folii (viděla jsem použitou např. termofolie z autolékárničky nebo obal od chipsů,…). V tom případě bychom v kroku #3 přiložili látkové díly lícen k sobě a navrch ještě přiložili stejný tvar vystřižený ze šustivého materiálu. Opět bychom sešili všechny 3 vrstvy k sobě a nechali si prostor na obrácení lícem nahoru, Krom vycpávání dutým vláknem by se postupovalo dle návodu stejně.

Nebo stejným způsobem můžete místo šustivé folie vystřihnout tvar ze starého froté ručníku. Kousátko pak bude hezky držet tvart i bez použití vycpávky z dutého vlákna. Postup by byl stejný jako je popsáno u šustivé varianty (sešívali bychom 3 vrstvy k sobě s ponecháním otvoru) 🙂

~ Jak vyrobit hrazdičku pro miminko
~ Jak ušít dětskou zavinovačku
~ Jak ušít pytlíky na ovoce a zeleninu
~ Jak ušít raglán ze starého trička
~ Jak ušít „zero waste“ hadříky do kuchyně
~ Jak si vyrobit podsedák na židli
~ Hadříky do kuchyně – pro začátečníky – na overlocku
Jak ušít sedací vak

 


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *