Jak ušít náplet s přehybem přes nožičku – fotonávod

Máte oblíbené pyžámko pro miminko a říkáte si, jaká je škoda, že nemá to praktické zakončení nohavic, jako jste viděli u někoho na instagramu? Nevadí! Pokud máte šicí stroj a trochu odhodlání, můžete si ušít právě takový náplet s přehybem přes nožičku, jaký si přejete. V tomto fotonávodu Vám ukážu krok za krokem, jak na to. A popíšu, jak si určit správné rozměry, aby to Vašemu miminku skvěle sedlo.

Co budeme potřebovat:
~náplet (ideálně koupený v metráži, nikoliv jako předem hotový tunel)
~šicí potřeby

Nejprve si změříme, jak dlouhý chceme mít náplet, jakou šířku potřebujeme, aby hezky sedl na dětskou nožičku a také, kolik látky chceme nechat na ohyb přes chodidlo.

Já jsem se rozhodla, že ušiju náplet o celkové délce 11 cm. Ohyb, kterým zakryju chodidlo miminka, bude dlouhý 7 cm a obvod nápletu bude 18 cm. Na obrázku výše jsou rozměry znázorněny barevně. Velikost odpovídá zhruba 18 měsíčnímu miminku.



Pozn.: Na fotce jsou na nápletu vidět vodorovné sklady, které jsem zapomněla přežehlit dohladka, tak se jimi nenechte zmást. Vy budete pravděpodobně pracovat s hezky hladkým nezmačkaným nápletem, který má pouze svislé žebrování.

Podle těchto cílových rozměrů si připravíme celkem 4 kusy nápletu, ze kterých ušijeme 2 zakončení nohavic (jedno na pravou nožku a jedno na levou nožku 🙂 )

2 kratší kusy:
~délka 22 cm = to je 2x konečná délka nápletu (2x 11 cm)
~šířka 10 cm = to je polovina obvodu nápletu (18/2 cm + přídavek na švy 2x 0,5 cm)

2 delší kusy:
~délka 36 cm = to je 2x konečná délka nápletu (2x 11 cm) + 2 x délka přehybu přes nožičku (2x 7 cm)
~šířka 10 cm = to je polovina obvodu nápletu (18/2 cm + přídavek na švy 2x 0,5 cm)

Na obrázku výše je naznačené, podle jakého klíče jsme si určovali velikost obou dílů.

Takto nastříhané kusy nápletu si nyni připravíme k šití. Vždy skládáme delší kus ke kratšímu. Chceme docílit toho, aby byl delší kus po složení stejně dlouhý jako je celý kratší kus (v našem případě 22 cm). A ohyb delšího dílu by měl končit přesně v polovině délky kratšího dílu. Na obrázku výše je zobrazeno přehnutí v detailu.

Pokud se nám delší díl podařilo správně poskládat, máme vyhráno, protože to nejtěžší už máme za sebou a stačí nám oba díly jen sešpendlit a a sešít. Jak je vidět výše, ze zadní strany máme vytvořenou takovou kapsičku a z přední strany máme kratší díl bez jakéhokoliv skladu. Ohyb delšího dílu je schovaný jakoby uvnitř.

Takto nachystaný přehnutý delší díl a kratší díl sešijeme po delších stranách k sobě. Pohlídáme si, abychom použili takovou šířku přídavku na švy, jako jsme si započítali při střihání dílů (v tomto případě 0,5 cm z každé strany). A pokud je to možné, sešijeme díly na overlocku nebo nějakým pružným stehem.



A máme hotovo. Náplet už jen našijeme na nohavici pyžámka a užíváme si univerzálnost oblečku, ve kterém miminko může dovádět s volnými chodidly a zároveň na spaní můžeme nožky schovat do tepla a nemusíme zápolit s nandaváním ponožek.

Doufám, že vás tvoření bavilo. Budu mít radost, když se mi pochlubíte svými výsledky na instagramu nebo facebooku. Můžete použít @elnitocz nebo #elnitocz.

Pokud máte tvořinou slinu a chcete se rovnou pustit do dalšího šití, tady najdete pár dalších jednoduchých návodů. Tak hurá ke strojům 🙂

Další návody:

~ Jak vyrobit hrazdičku pro miminko
~ Jak ušít dětskou zavinovačku
~ Jak ušít pytlíky na ovoce a zeleninu
~ Jak ušít raglán ze starého trička
~ Jak ušít „zero waste“ hadříky do kuchyně
~ Jak si vyrobit podsedák na židli
~ Hadříky do kuchyně – pro začátečníky – na overlocku


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *