Hadříky do kuchyně – pro začátečníky – na overlocku

Koupili jste si overlock a zatím se s ním jen seznamujete a hledáte, na čem si šití nacvičit? Tak zkuste vzít pár starých ručníků a pomocí tohoto návodu si ušijte hadříky do kuchyně. Je to velmi jednoduché a navíc dáte nové využití něčemu, co už byste třeba vyhodili. Tak pojďme na to 🙂

Co budeme dnes potřebovat:

~staré ručníky
~ overlock
~ bavlněnou šňůrku na poutko
~ostré nůžky
~patchworkové pravítko (pro puntičkáře)

Můžete si zvolit rozměr hadříku podle vašeho přání, ale já se snažím využít celý ručník, aby nevznikl zbytečný odpad a výrobek byl skutečně zero waste 😉

Ročník přehneme na polovinu po delší straně a v ohybu rozstříhneme. Vzniknou nám tak dva úzké dlouhé pruhy.

Každý takto vzniklý pruh opět přeložíme na půl a rozstřihneme v ohybu. A tyto menší díly opět přehneme na půl a rozstřihneme v ohybu. Nakonec by nám z jednoho standardního ručníku mělo vzniknout 8 skoro-čtverců (mě to vyšlo cca 24×22 cm).

Takto vzniklé „čtverce“ už stačí jen obšít na overlocku. Já jsem se rozhodla využít těch krajů, které jsou již začištěné z výroby a začišťovat pouze zbylé kraje. A aby se to na overlocku dělalo jednoduše, místo ostrých rohů budeme odšívat dokulata (jako je naznačeno na obrázku výše).

Já jsem si overlock nastavila na:
~steh „A“ (čtyřnitný overlock)
~šířku 6,5
~délku 2,5

Před samotným šitím si ještě můžeme nachystat poutko, abychom si hadříky mohli v kuchyni jednoduše pověsit.

Když se dostaneme do místa, kde chceme zaoblit rohy, je dobré šít po kouscích a vždy po odšití kousku rohu nadzvednout patku overlocku a trochu urovnat ručník, abychom dokázali lépe kopírovat oblouk. A teprve pak opět položit patku a pokračovat v šití.

Na začátku šití i na konci šití si necháváme delší řetítek jako je ukázáno na obrázku výše. A protože jsem zezačátku měla problém s tím, že jsem nevěděla, jak se ~steh „A“ (čtyřnitný overlock), rozhodla jsem se to tady popdat trochu detailněji, abych vám případné trápení ušetřila (overlock se totiž nezakončuje zapošitím dozadu, jako je tomu na klasickém rovnostehu).

Za odšitý řetíze nejřív zatáhneme, aby se zúžil a pak ho zkrátíme cca na 5 cm (s příliš dlouhým řetízkem by se nám později špatně manipilovalo).

Nachystáme si jehlu s dostatečně širokým očkem. Tu provlékneme overlockovým stehem a necháme koukat jen očko jehly. Očkem jehly provlékneme řetízek, ale neprotahujeme ho celý, stačí jen na kraj, zhruba jako je ukázáno na obrázku. A pak zasuneme jehlu do overlockového stehu a celou ji vytáhneme. Řetízek tak máme shovaný ve stehu a zabezpečený, aby se nám nepáral.

A máme hotovo 🙂 Tak doufám, že se vám šití povedlo a že máte ze svého upcyclingového počinu radost. Hotové výrobky mi nasdílejte na instagramu pod #elnitocz. Moc ráda se podívám, jak se vám dílo vydařilo! A kdybyste potřebovali s něcím poradit, napište mi do komentáře nebo na sociální sítě. Ráda pomohu.

Další návody:

~ Jak vyrobit hrazdičku pro miminko
~ Jak ušít dětskou zavinovačku
~ Jak ušít pytlíky na ovoce a zeleninu
~ Jak ušít raglán ze starého trička
~ Jak ušít „zero waste“ hadříky do kuchyně


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *