Jak si vyrobit podsedák na židli (fotonávod)

Máte chuť si trochu oživit kuchyň nebo vám židle úplně neladí s barvami ve zbytku pokoje? Jednoduchým řešením je ušít si podsedáky na židle přesně podle vašich představ a z barevné palety, která se hodí do vaší představy. Je to opravdu jednoduché, tak pojďme na to.

A co budeme na toto tvoření potřebovat?

~ Molitanové výplně do podsedáku
~ Pevná látka na potah
~ Látka na šňůrky na zavazování

Docela se mi osvědčily látky z IKEA – mají vyšší gramáž, takže pěkně drží tvar a vzory jsou většinou „cool a trendy“ (puntíkatá látka na fotkách) 🙂 Ale samozřejmě seženete krásná pevná plátna i v běžné metráži.

Molitanové výplně do podsedáků jsem sehnala v KARSU na Cejnu (tip pro Brňáky). Měli různé výšky. Pro tento projekt jsem koupila výšku 3 cm a jsem spokojená. Příjemně se na nich sedí.

Když máme vše nachystané, můžeme se pustit do tvoření!

#1 Střih na přední díl: Podsedák položíme na střihový papír a obkreslíme ho. K tomuto tvaru přidáme ještě půlku výšky podsedáku a přídavek na švy. Já si koupila podsedák vysoký 3 cm, takže jsem si k původnímu tvaru přidala 1,5 cm a 0,5 cm.

#2 Střih na zadní díly: Takto připravený přední díl využijeme na vytvoření střihu na zadní díl. Přední díl přehneme napůl a dalším ohybem (čárkovaná čára na obrázku) si naznačíme, kde chceme udělat otvírání na zadním dílu.

#3 Vzniknou nám 2 díly střihu na zadní díl podsedáku. V podstatě jsme obkreslili přední díl, ale vždy jsme si přidali cca 4 cm v místě, kde chceme udělat otvor na prostrčení molitanu. Z obrázků to asi bude jasnější 🙂

#4 Tyto připravené střihy přikládáme na přehnutou látku a vystřihujeme zaráz obě půlky, aby výsledný tvar byl hezky symetrický. Po vystřižení by nám měly vzniknout celkem 3 díly jako je ukázáno na obrázcích dole.

#5 oba zadní díly na rovné straně dvakrát přehneme a zažehlíme, abychom měli hezky zakončené okraje. Nebo pokud máme overlock, můžeme kraje zakončit overlockem a udělat už jen jeden přehyb.

#6 zadní díly přeložíme jeden přes druhý, aby se ohnuté konce navzájem překrývaly a zároveň aby tvar po sešití odpovídal přednímu dílu

#7 Nachystáme si šňůrky na zavazování, kterými můžeme podsedák přivázat k židli. Buď můžeme použít nějaé již hotové šńůrky nebo si je můžeme sami ušít. V tomto článku najdete návod, jak si šňůrky jednoduše nachystat.

#8 Šňůrky umisťujeme mezi líc předního dílu a líc sešitého zadního dílu jako je naznačeno na obrázku. Takto si můžeme díly sešpendlit a po obvodu je sešijeme k sobě.

#9 Pak už jen obrátíme sešitý podsedák lícem nahoru a otvorem v zadním dílu nasoukáme molitan dovnitř. A máme hotovo!

Doufám, že se vám tvoření povedlo. Hotové výrobky můžete vyfotit a označit nás na facebooku nebo na instagramu @elnitocz. Moc ráda se podívám, jak jste to pojali vy a určitě to i ostatním poslouží jako zdroj inspirace.

Další návody:

~ Jak vyrobit hrazdičku pro miminko
~ Jak ušít dětskou zavinovačku
~ Jak ušít pytlíky na ovoce a zeleninu
~ Jak ušít raglán ze starého trička
~ Jak ušít „zero waste“ hadříky do kuchyně


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *