Publikováno

Jak ušít pytlíky na ovoce a zeleninu (+ foto)

Také se snažíte trochu snížit množství odpadků, které produkujete? Velmi snadno se dá omezit třeba spotřeba igelitových pytlíků, které se v přírodě rozkládají 25 let… Stačí si do batohu přihodit pár látkových pytlíků a ovoce nebo zeleninu si v obchodě nasáčkovat raději do nich.

Takové pytlíky je velmi jednoduché ušít. A navíc můžete použít všelijaké starší materiály, co už doma máte a pravděpodobně by se stejně vyhodily. Já jsem například zkusila ušít pytlíky nejen ze starých záclon, ale i z trička nebo z kusu sprchového závěsu, který mi zbyl doma. Hlavní je, že se materiál dá vyprat a vy tedy můžete pytlík používat opakovaně. Tak co, jdeme na to?

Co budeme k ušití potřebovat:

~ materiál, ze kterého pytlíky ušijeme (záclony, plátno, sprchový závěs, síťka proti hmyzu,…)
~ provázek
~ brzdička

#1 Vystřihneme si obdélník 55 x 25 cm. Můžeme si ušít více pytlíčků s různými rozměry podle toho, jak vélké většinou děláme nákupy (můj oblíbený rozměr je i 35 x 44 – vyšší, hubený). Materiál si vybertetakový, aby byl dostatečně pevný (stará záclona by neměla jít jednoduše roztrhnout) a aby šel vyprat (například sprchový závěs můžete prát na 30 v ruce a to bohatě stačí).

#2 Delší okraj (kde plánujeme udělat tunýlek na zdrhování) dvakrát přehneme a přežehlíme, aby se nám lépe šilo (radši nastavte žehličku jen na nízkou teplotu a zkuste na kousku materiálu, jestli to zvládne). Na obrázku dole už je první přehyb prošitý, ale není to nutné. Jen jsem využila již hotového lemu z původního trička.

#3 Vyznačíme si, kde nám přehyby končí (pokud nám na látku chytne krejčovská křída, můžeme ji použít místo špendlíků). Až budeme sešívat okraje k sobě, toto značení nám řekne, kde přestat sešívat.

#4 Nachystaný obdélník přehneme v půlce a sešijeme okraje k sobě. Dáme pozor, abychom nesešili i místa přehybů, která máme nachystaná na tunýlek. Je dobré použít hustší zik zak steh, aby se látka netřepila a zároveň se lákta mohla trochu natahovat, pokud bude potřeba.

#5 Konce, které jsme nechali nesešité, nyní založíme a prošijeme zik zak stehem. Potom látku opět přehneme tak, jak jsme si ji přežehlili (radši mrkněte na obrázek dole, to bude asi srozumitelnější…).

#6 Horní okraj, který jsem si nachystali na tunýlek, nyní prošijeme, abychom skrz něj mohli protáhnout provázek.

#7 Nachystáme si pevný provázek, který je delší než obvod tunýlku (v mém případě cca 60 cm). Na jeden konec provázku si připneme spínací špendlík a protáhneme provázek celým tunýlkem.

#8 Pokud jsme použili nějaký umělohmotný provázek, můžeme ještě opálit konce zapalovačem, aby se netřepily. Jinak raději konce jen zauzlujte 🙂

#9 Teď už jen provléknout brzdičku oběma konci provázku a zauzlovat.

Tadá! A pytlíky na ovoce a zeleninu máme hotové 🙂 Tak jak se vám šití povedlo? A jaké materiály jsme na pytlíky použili? Máte nějaké tipy, o které byste se chtěli podělit? Napište mi do komentáře pod článek, budu se těšit. A pokud máte chuť tvořit dál, můžete se mrknout třeba na tento článek, jak si vyrobit zero waste hadříky do kuchyně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *