Jak ušít bryndák s motýlkem (fotonávod)

V tomto článku si ukážeme, jak ušít bryndák s motýlkem. Takováhle frajeřinka se vám může hodit na různé slavnostní události, ať už jdete s děťátkem třeba na svatbu nebo kamarádi pořádají zahradní párty.

A co budeme na toto tvoření potřebovat?

~ materiál na vrchní vrstvu (ideální bavlněné plátno)
~ materiál na spodní vrstvu (něco savého, třeba froté)
~ bavlněné plátno na motýlka 
~ kousek jednostranného nažehlovacího vlizelínu
~ klasické šicí vybavení (šicí stroj, nitě, jehly, nůžky, špendlíky,…)

Tak pojďme na to 🙂

#1 Nejprve si připravíme střih bryndáku. Můžeme si obkreslit nějaký, co máme doma, nebo si ho načrtnout od oka podle obrázku níže:

Střih na bryndák

#2 Podle střihu si vystřihneme nejprve přední díl, pak střih otočíme a zrcadlově k němu vystřihneme zadní díl. Chceme, aby se oba díly hezky překrývaly, když je k sobě přiložíme lícovými stranami.

#3 Nyní oba připravené díly přiložíme k sobě lícovými stranami a po obvodu sešijeme. Na některé rovné straně si necháme kousek místa nesešitý, abychom mohli sešité díly obrátit lícem nahoru.

Tip: Pokud pracujeme s nějakými více neposlušnými materiály, je dobré oba díly k sobě našpendlit. Například, pokud byste jako já šili „chlupatý“ plyš, který rád utíká pod patkou a výsledek nakonec bývá „šejdrem“, je dobré špendlit díly kolmo ke směru šití, jako naznačují zelené čárky na fotce.

Díly nachystané na sešití

#4 Když jsou díly obrácené lícem nahoru, prošijeme po obvodu rovným stehem, aby brundák dostal pěkný tvar (podle povahy látky může být potřeba trochu díly přežehlit, než začneme prošívat po obvodu). Tímto krokem zároveň zašijeme otvor, který jsme si předtím ponechali nesešitý pro otočení dílů lícem nahoru.

Prošijeme po obvodu

A nyní si nachystáme motýlka.

# 5 Z bavlněného plátna si vystřihneme obdélník zhruba o velikosti 21 x 8 cm. A druhý o něco menší odélník vystřihneme z nažehlovacího vlizelínu (není potřeba příliš tuhý vlizelín a měl by být nažehlovací jen z jedné strany).

Látka a vlizelín na motýlek

#6 Na dobře vyžehlený obdélník bavlny nyní nažehlíme menší obdélník vlizelínu. Na rubovou stranu látky přiložíme „lepkavou“ stranu vlizelínu a pečlivě nažehlíme.

Tip: Při nažehlování vlizelínu se mi nejvíc osvědčilo nastavovat žehličku na 2 čárky ze tří, vypnout napařování a žehličku na 10 vteřin položit na vlizelín. Není dobré žehličkou po vlizelínu posouvat, mohli byste si tak látku zkrabatit. Raději žehličku zvedněte a položte zase o kousek dál, abyste postupně nažehlili celou plochu vlizelínu.

#7 Obdélník přehneme lícovou stranou k sobě a po obvodu sešijeme. Opět si necháme kousek strany nesešitý, abychom to mohli obrátit lícem nahoru. Než obdelník obrátíme, ustřihneme rohy, aby nám látka nepřekážela.

Po obrácení lícem nahoru zašijeme otvor na obracení (můžeme rukou takzvaným skrytým stehem nebo hodně blízko u o kraje prošijeme na stroji)

Motýlek

#8 Ještě si ustřihneme užší obdelník na přepůlení motýlku (zhruba 10 x 4 cm). Tento obdelní přehneme napůl po delší straně a po této straně sešijeme (lícová strana dovnitř). Vzniklý tunýlek otočíme lícem nahoru a přežehlíme, aby šev byl uprostřed.

Střed motýlku

# 9 Obdélník motýlku uprostřed popřehybáme, aby vznikly pěkné varhánky. Díky vyztužení vlizelínem by to mělo jít celkem hezky. Tunýlek naaranžujeme doprostřed motýlku sešitou stranou nahoru, konce k sobě přišpendlíme a nakonec prošijeme co nejblíže k motýlku. Takto vzniklý kroužek látky uprostřed nakonec otočíme, aby prošitý prostředek tunýlku a sešité konce tunýlku skončily schované uvnitř a vše bylo hezky začištěno.

#10 Teď už nám stačí jen motýlek přišít pár ručními stehy k bryndáčku a našít suchý zip na bryndák. Jak je ukázáno na obrázku výše, je dobré příjemnější „chlupatou“ část zipu přišít tak, aby směřovala k miminku a naopak nepříjemnou zubatou část zipu našít na venkovní stranu bryndáku.

A máme bryndák hotový 🙂 Pochlubte se mi Vaším výsledkem například na instagramu @elnitocz nebo na facebooku. Ráda se podívám, jaké kombinace jste vymysleli.

Další návody:
Jak vyrobit hrazdičku pro miminko
Jak ušít dětskou zavinovačku
Jak ušít pytlíky na ovoce a zeleninu
Jak ušít raglán ze starého trička
Jak ušít „zero waste“ hadříky do kuchyně



Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *