Jak ušít RAGLÁN ze starého trička

Máte doma oblíbené tričko, které už není, co bývalo a chtěli byste ho nějak oživit? Poslední dobou docela frčí baseballové tričko alias raglán, tak jsem si zkusila jedno tričko právě tímto způsobem přešít. Myslím, že to dopadlo docela dobře, tak jsem vám postup nafotila a v tomto článku vám ukážu, jak na to.

Co budeme potřebovat:

~ tričko, které chceme přešít
~ tričkovinu na rukávy lem výstřihu
~ bavlnu na kapsičku
~ nažehlovací vlizelín
~ šicí stroj, nůžky, jehly, nitě, špendlíky a podobnou šicí klasiku

#1 Původní rukávy ustřihneme (stříhejte těsně pod původními švy rukávů, abyste si nevytvořili zbytečně široké průramky):

#2 Vystřihneme 2x raglánový rukáv Je dobré rukáv nejdřív vystřihnout ze střihového papíru a zkusit si ho přiložit na ruku, jestli není zbytečně široký nebo naopak příliš úzký. Teprve poté stříhat rukávy z látky. Hezky vypadá kontrastnější látka – třeba pro bílé tričko použít černé rukávy. Kdybych šila tričko znova, zvolila bych si spíše černé rukávy než tyto bílé.

#3 Postupně přišijeme rukávové díly k základnímu dílu trika. Je potřeba srovnat si švy v podpaží, aby na sebe správně doléhaly. V výstřihu nám bude látka přebývat, ale to je v pořádku. V dalších krocích se s tím vypořádáme.

#4 Rukávy přišíváme tak, že jsou k sobě přiloženy lícové strany obou dílů.

#5 Když máme rukáv přišitý z obou stran, prošijeme ještě zbylé volné strany k sobě (asi to lépe vyjádří obrázek pod textem 🙂 )

#6 Poté, co máme přišité oba raglánové rukávy, zastřihneme rukávové díly tak, abychom vytvořili hezký výstřih. Je potřeba dbát na symetričnost 😉

#7 Z pručného úpletu nebo z tričkoviny vystřihneme dlouhý proužek látky, který použijeme na začištění výstřihu. Je potřeba si změřit obvod výstřihu a tuto délku zmenšit o 3 až 4 cm (podle toho, jak velký výstřih jsme si vystřihli). Tento proužek následně přehneme napůl a přišijeme oběma konci k sobě.

#8 Tento proužek přehneme ještě po delší straně napůl a přišpendlíme si ho k výstřihu trička. Je dobré si ho přišpendlit v polovině zádového dílu, v polovině předního dílu a symetricky po obou stranách. Tím si zajistíme, že při přišívání bude proužek rovnoměrně napínán a nebude na jedné straně tahat více, než na druhé.

#9 Našpendlený proužek našijeme do výstřihu (nejprve k rubové straně trička). proužek při šiti natahujeme, aby nám vždy vyšel od špendlíku k špendlíku. Pokud bychom proužek nechali příliš volný, bude nám výstřih odstávat.

#10 Našitý „rantl“ ohneme k lícové straně trička a prošijeme po celé délce. Tímto krokem můžeme skončit – samotné tričko už je hotové 🙂

#11 Ještě si můžeme vytvořit kapsičku a trochu si raglánové tričko ozvláštnit. Na kapsičku můžeme použít stejnou látku jako na rukávy nebo jako na lem výstřihu. Já jsem použila vzorkovanou 100% bavlnu, kterou jsem dostala od kamarádky k Vánocům. Jsou na ní barevné dešťové kapky, což mi přišlo k motivu kol celkem roztomilé. Vystřihneme si nažehlovací vlizelín a o něco větší kapsičku.

#12 Vlizelín položíme „lepkavou“ stranou na rub látky a nažehlíme (nastavuji si žehličku na 2 tečky ze tří a zhruba 10 vteřin nechám žehličku na vlizelínu položenou. Neosvědčilo se mi s žehličkou po vlizelínu přejíždět, dělá mi to varhánky). V rozích vystříhneme klínky, aby látka nepřekážela, až zahneme okraje. Potom si zahnuté okraje přistehujeme, aby se nám kapsička lépe přišívala k tričku.

#13 Horní okraj kapsičky prošijeme samostatně. Zbylé strany přišijeme k tričku (aby kapsička nebyla jen na oko a opravdu se do ní dalo něco schovat.

A máme hotovo. Ze starého trička zase nový kousek do šatníku. Jak se vám šití povedlo? Napište mi do komentáře nebo svůj výrobek vyfoťte a označte ho @elnitocz – na instaramu nebo na facebooku se budu moct podívat, jak jste šikovní a nechat se inspirovat vašemi kombinacemi 🙂

Další nápady, co ušít, najdete v rubrice „Návody

Jak vyrobit hrazdičku pro miminko
Jak ušít dětskou zavinovačku
Jak ušít bryndák s motýlkem
Jak ušít „zero waste“ hadříky do kuchyně
~ Jak ušít pytlíky na ovoce a zeleninu


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *