Jak ušít zatemňovací závěsy „Black out“ – Fotonávod

Pokud chcete zvýšit kvalitu svého spánku nebo prodloužit dobu, kdy se Vaše děti ráno probouzí, zatemňovací závěsy jsou ta správná volba. Je neuvěřitelné, o kolik dokáží snížit sětlo v pokoji. Závěsy se samozřejmě dají koupit již hotové, ale ´to bychom se připravili o veškerou zábavu. Navíc, pokud Vám nevyhovují standardní rozměry, je nejlepší si závěsy ušít přesně na míru Vašeho pokoje. Není to vůbec těžké, tak pojďme na to 🙂

Co budeme potřebovat:

~látka „black out“
~řasící stuha na závěsy
~šicí stroj (rovnosteh)
~zapalovač
~řezací kolečko + podložka nebo nůžky

 

Nejprve si musíme pečlivě změřit, jak dlouhé a široké vlastně závěsy potřebujeme. Pokud už máme například pověšené záclony, budeme mít práci jednodušší, protože délku zkrátka můžeme určit podle nich (samozřejmě je potřeba počítat s přídavky na horní a dolní lem závěsu).

Pokud budete začítat „na zelené louce“ jako já, je potřeba vzít v potaz, jakou garnýž budete chtít namontovat. Podle garnýže a použitých závěsných háčků/žabek se totiž odvine i potřebná délka závěsu.

Já se rozhodla použít garnýž, která se montuje přímo ke stropu a do jejích kolejniček se zasazují žabky na uchycení závěsů (viz obrázek). Protože chceme místnost zatemnit, přijde mi to jako nejlepší způsob, jak odstínit světlo hned od stropu. Takový závěsný systém vám posune závěs cca 5 cm od stropu.

K délce závěsu je potřeba si připočítat cca 3 cm na horní okraj (dolní okraj jsem zakončovala bez záhybu, proto jsem si na něj nedělala přídavek). Celkovou délku na závěs tedy počítám jako 186 + 3 = 189 cm.

Potřebná šířka závěsu se odvíjí od šířky vašeho okna a od toho, jak dlouhou použijete garnýž. Já si zvolila garnýž dlouhou 210 cm, která přesahuje z každé strany okenní parapet o 25 cm, aby závěsy nepřekážely v okně, pokud budou přes den roztažené. Potřebuji tedy závěs, který při roztažení pokryje šířku 210 cm. Aby mohl být závěs pěkně nařasený, doporučuje se zhruba dvojnásobná šířka. Protože je ale black out látka dost těžká a robustní, přijde mi to příliš. Zvolila jsem tedy celkovou šířku 280 cm (2x 140 cm) na zakrytí okna širokého 160 cm.

 

Po pečlivém měření bychom tedy měli vědět, kolik black out látky budeme potřebovat objednat. Na okno z obrázku jsem tedy počátala s rozměry:

189 cm x 140 cm na jeden závěs –> objednala jsem si 4 metry black out látky o šíři 140 cm. 

Jakmile máme určenou celkovou šířku závěsů, můžeme si koupit i řasící stuhu. Já si koupila 220 cm (210 + přídavek na založení okrajů). U Kalců (tip pro Brňáky) jsem sehnala přímo řasící stuhu určenou na black out závěsy. Ale není to nutné. Stačí nějaká pevnější stuha s pěkným řasením.

Když máme materiál nachystaný, je potřeba black out rozstříhat na požadované rozměry. Připravte se, že budete potřebovat celkem velký prostor, abyste si látku mohli pěkně narovnat a nařezat/nastříhat. Abychom docílili co nejrovnějšího okraje, je dobré použít řezací kolečko.

Všechny okraje závěsu je potřeba mít začištěné, aby se netřepily. Šířka metráže pravděpodobně už bude začištěná z výroby, takže je potřeba řešit jen horní a dolní okraj závěsu. 

Horní okraj jsem zahla o 3 cm (= přídavek, který jsem si nechala při řezání látky). Našpendlenou látku jsem přežehlila, aby se mi to později lépe šilo. Než se pustíte do žehlení, zkuste si na nějakém zbytku téže látky, jakou teplotu snese. Pokud šijete závěs z black outu, použijte nízkou teplotu žehličky.

Dolní okraj jsem se rozhodla nezahýbat, aby závěs hezky splýval. Pouze jsem rovný okraj opálila zapalovačem, aby se dále netřepil. Než se pustíte do kouzlení se zapalovačem, rozhodně si to také nejdřív vyzkoušejte na zbytku látky, jestli vše funguje, jak má 🙂 Tato finta funguje jen na umělé látky. Bavlnu s tím nezkoušejte.

K rubu horního okraje závěsu přišpendlíme řasící stuhu (špendlíme ji přes zahnutý okraj závěsu, abych to měli pěkně začištěné). Konec řasící stuhy také založíme cca 1 cm a z jeho kraje si vytáhneme řasící nitky, které později budou sloužit k nařasení závěsu.

Řasící stuhu přišijeme po delších stranách. Po kratší straně (tam, kde jsme vytahovali řasící nitky) neprošíváme, ať můžeme za nitky tahat.

Na závěr už stačí jen zauzlovat řasící nitky na jednom okraji a postupně řasit závěs tak, abychom dostali polovinu délky garnýže. V mém případě mám garnýž dlouho 210 cm a chci ji zakrýt dvěma závěsy. Proto jsem si jeden závěs řasila na šířku 105 cm. Takto docílím toho, abych měla celou garnýž zakrytou, když zatáhnu závěsy.

Black out látku na tento návod mi poskytl e-shop Goldea.cz. Mají krásnou nabídku nejen black outových látek, ale i záclony, různé dekorační látky nebo dokonce nepropustné froté v metráži. A bytový textil šijí přímo v České republice 🙂

Ještě mám v plánu z jejich black outu ušít sedací vak, ale to až v příštím návodu.

Tak držím pěsti, ať se závěsy podaří a když budete mít chuť, pošlete mi fotku, jak se Vám povedly. Nebo mě označte @elnitocz nebo #elnitocz, ať se můžu pokochat Vašimi výtvory.

Další návody:

~ Jak vyrobit hrazdičku pro miminko
~ Jak ušít dětskou zavinovačku
~ Jak ušít pytlíky na ovoce a zeleninu
~ Jak ušít raglán ze starého trička
~ Jak ušít „zero waste“ hadříky do kuchyně
Jak si vyrobit podsedák na židli
Hadříky do kuchyně – pro začátečníky – na overlocku


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *