Jak ušít sedací vak – fotonávod

Hodil by se vám nějaký pohodlný sedací vak, třeba na balkon nebo když přijde víc návštěvníků, než se vejde na váš gauč? Není potřeba utrácet spoustu peněz. Docela jednoduše si takový pohodlný sedací vak můžete vyrobit sami. V tomto článku vám ukáži, jak na to.

Co budeme potřebovat:

~pevná svrchní látka (black out, lehátkovina, pevné bavlněné plátno,…) cca 100 x 170 cm
~pevná vnitřní látka „na podšívku“ (ideálně umělé vlákno, nepružné) cca 100 x 170 cm
~zip 30 cm
~polystyrenové kuličky cca 40 l
~(Stylefix – není nutný)

Nejprve vystříháme díly na svrchní část. Budeme potřebovat celkem 4 díly viz obrázek výše (obdélník, který bude tvořit obvod sedacího vaku, vrchní kruhový díl a dva půlkruhové díly, ze kterých složíme spodní díl vaku).

Z pevné svrchní látky si ystřihneme kruh o průměru 50 cm. Můžeme si například obkreslit nějaký velký hrnec. Pokud jeho průměr není dostatečně velký, můžeme k tomuto kruhu přidat potřebné centimetry po celém obvodu a tím si kruh zvětšit na požadovanou velikost.

Změříme si obvod vystřiženého kruhu, abychom věděli, jak dlouhý potřebujeme ustřihnout obdélníkový (obvodový) díl. Samozřejmě můžeme k výpočtu obvodu kruhu použít vzoreček. S naším poloměrem 25 cm bychom se měli dobrat čísla 157 cm. Já si to radši přeměřila, protože můj kruh nebyl úplně pravidelný a počítala jsem raději 160 cm.

K obvodu kruhu přidáme ještě přídavek na švy (já přidala pouze 1 cm, aby mi to pokrylo šířku stehu na overlocku). Dále si určíme, jak chceme, aby náš sedací vak byl vysoký. Zkusila jsem různé rozměry a 30 cm výška mi přijde nejpohodlnější. Měli bychom tedy vyříznout obdélník cca 161 cm x 30 cm.

Kruh, který jsme vystřihli na začátku, nyní přeložíme napůl a obkreslíme ho na látku. K rovnému okraji si přidáme 5 cm. Stejný díl vystřihneme ještě jednou. Budeme mít tedy 2 půlkruhové díly, které když přiložíme k sobě, aby vytvořily kruhu, budou se navzájem překrývat díky našim přídavkům.

Nyní si vystřihneme díli na vnitřní část sedacího vaku, do které se budou plnit polystyrenové kuličky. Potřebujeme 2 kruhové díly o průměru 50 cm. A jeden obdélníkový díl o délce obvodu kruhu (+přídavek na švy) x 30 cm.

Do jednoho z kruhových dílů chceme našít zip, abychom otvorem mohli naplnit kuličky a pak vše bezpečně uzavřít, aby nám kuličky nepoletovaly po celém bytě 🙂

Pokud použijeme spirálový zip o délce 30 cm, připravíme si pro něj otvor o rozměrech 1,5 cm x 28 cm jako je naznačeno na obrázku výše. Vystřihneme si pouze středovou čáru a zobáčky vedoucí do rohů nakresleného obdélníku. Vnější čáry nám poslouží k tomu, abychom podle nich zahnuli látku dovnitř. Hezký návod, jak všít zip, jsem našla na youtube tady (část s kapsou nás nezajímá).

Okraje vyříznutého otvoru zahneme do rubu a přežehlíme. Pokud si chceme usnadnit práci s všíváním zipu, můžeme ještě delší strany polepit Stylefixem, abychom zip snáze do otvoru umístili.

Zip si umístíme do vystřiženého otvoru a připevníme ho buď špendlíky nebo stylefixem. Zahnuté okraje máme schované dovnitř. Zip prošijeme po všech čtyřech stranách. Je dobré použít zipovou patku, aby se nám co nejlépe pracovalo.

Všitý zip si necháme pootevřený, abychom později mohli sešité vnitřní díly tímto otvorem obrátit z rubu na líc.

Obdélníkový díl si přehneme napůl, lícem k sobě. Po kratší straně prošijeme, aby nám vznikl vlastně kruh.

Na sešitém obdélníku si vyznačíme čtvrtiny (na obou delších stranách). Stejně tak si vyznačíme čtvrtiny na obou kruhových dílech. Cílem je, abychom si pak vyznačené čtvrtiny na obdélníkovém díle sešpendlili s vyznačenými čtvrtinami na kruhovém díle. Je to podobný postup, jako když všíváme průkrčník do trička. Chceme zajistit, abychom obdélník všili rovnoměrně.

Ke kruhovému dílu přišpendlíme obdélníkový díl (líc k lícu). Nejprve si spárujeme vyznačené čtvrtiny na obou dílech a pak došpendlíme i zbytek obvodu kruhu.

Totéž uděláme i s druhým kruhovým dílem. Lícem k lícu přiložíme díly k sobě. spárujeme vyznačené čtvrtiny na obdélníkovém díle s vyznačeným čtvrtinami na kruhovém díle. Sešpendlíme díly po obvodu k sobě a sešijeme po celém obvodu.

Sešité díly nyní otočíme lícem nahoru (využijeme otevřeného zipu). A máme hotový vnitřní díl sedacího vaku, do kterého budeme později plnit polystyrenové kuličky.

Nyní se pustíme do svrchních dílů. Rovnou stranu půlkruhových dílů oentlujeme a přídavek (5 cm) zahneme do rubu o 3 cm a přežehlíme.

Přídavek u půlkruhového dílu prošijeme, aby zůstal zahnutý do rubu dílu.

Půlkruhové díly umístíme přes sebe tak, aby nám vytvořily kruh. Díky našim přídavkům a záložkám by se díly měly překrývat o 4 cm. Tyto překryvy po krajích prošijeme, aby nám vzniklý kruh držel u sebe.

Obdélníkový díl přehneme v půlce, lícem k sobě. Kratší strany přišijeme k sobě a vytvoříme takto kruh. Dále postupujeme jako u podšívkového (vnitřního dílu).

Na obdélníkovém díle i na kruhových dílech si vyznačíme čtvrtiny. Obdélníkový díl a kruhový díl sešpendlíme k sobě po celém obvodu a sešijeme.

Totéž uděláme pro druhý kruhový díl a obdélníkový díl. Celé dílo otočíme lícem nahoru.

Vnitřní díl vložíme do svrchního dílu tak, abychom otvory do obou částí měli na stejné straně. Zipovým otvorem vnitřního dílu pak plníme polystyrenové kuličky, dokud sedací vak není dostatečně naplněný. Připravte se na to, že kuličky hodně elektrizují a je z nich docela binec. Takže důkladné vysávání bude po tomto tvoření jistě potřeba 🙂 Po naplnění už jen zapneme zip, aby kuličky nikam neutíkaly a svrchní půlkruhové díly můžeme pár stehy přišít k sobě, aby se při sezení zbytečně neotvíraly.

Díky tomu, že jsme sedací vak dělali ze dvou vrstev, můžeme svrchní část prát podle ptřeby a nehrozit se, že se nám kvůli praní rozlítají kuličky po celém bytě.

Doufám, že vás tvoření bavilo. Budu mít radost, když se pochlubíte svými výsledky na instagramu nebo facebooku. Můžete použít @elnitocz nebo #elnitocz.

Black outovou látku na tento návod mi poskytl e-shop Goldea 🙂 Můžete se mrknout na jejich širokou nabídku metráže (blackout, lehátkovina, teflonové látky, nepromokavé froté,…) a již hotových, v Česku šitých, výrobků (závěsy, povlečení, ubrusy).

Další návody:

~ Jak vyrobit hrazdičku pro miminko
~ Jak ušít dětskou zavinovačku
~ Jak ušít pytlíky na ovoce a zeleninu
~ Jak ušít raglán ze starého trička
~ Jak ušít „zero waste“ hadříky do kuchyně
~ Jak si vyrobit podsedák na židli
~ Hadříky do kuchyně – pro začátečníky – na overlocku


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *