Návod, jak ušít dětskou zavinovačku (+foto)

Ušít dětskou zavinovačku není žádná věda. Podle tohoto návodu to zvládnete úplně hravě. Tak pokud máte zrovna kreativní náladu, pusťme se rovnou do toho. A co budeme k ušití zavinovačky potřebovat?

Materiál:
~ měkoučká deka
~ lemovací pruženka nebo saténový šikmý proužek
~ saténová stuha nebo knoflík na zapínání
~ flís na ouška (lze použít i deka, ze které šijete zavinku nebo jiný příjemný materiál)

Nejprve si vytvoříme střihy na zadní díl, přední díl a kapucku. Vše stačí kreslit pouze pro polovinu dílu. Až budeme podle střihu vystřihovat, přeložíme látku tak, aby nám potom vyšel celý díl:

Střih na zavinovačku
Střih na zavinovačku

Vystřihneme zadní díl – jak je vidět na obrázku, stříháme přeloženou látku, abychom vystřihli celý díl zaráz:

Zadní díl střihu zavinky
Střih zadního dílu zavinovačky

(Jedno „křídlo“ jsem zkoušela vystřihnout delší, aby se lépe zavinovalo, ale zjistila jsem, že to není potřeba. Klidně vystřihněte díl symetricky přesně podle střihu.)

Celý zadní díl zavinky
Celý zadní díl zavinovačky

Vystřihneme přední díl  – opět stříháme přeloženou látku, abychom vystřihli celý díl zaráz. Abych nemusela řešit lemování horní části dílu, využila jsem již hotový lem na dece:

Střih předního dílu zavinky
Střih předního dílu zavinovačky

Stejným způsobem vystřihneme díl na kapuci. Buď opět využijeme hotové lemování na dece, nebo si přidáme pár centimetrů, abychom mohli lem vytvořit:

Střih kapucky zavinky
Střih kapuce zavinovačky

Nyní je potřeba začistit zvýrazněné strany předního a zadního dílu za použití lemovací pruženky nebo sametového šikmého proužku. Pokud ještě nejste příliš zkušené švadlenky, použila bych raději pruženku, která se lépe šije. Saténový šikmý proužek hodně pod jehlou utíká. Také stojí za námahu nejprve pruženku k dílům nastehovat v ruce a teprve potom šít na stroji:

Začištění zavinovačky
Kde našít lemovací pruženku

Podle šířky použité pruženky nebo šikmého proužku si nastavte šicí stroj. Na klasický rozměr pruženky jsem použila délku i šířku stehu 4 a nastavila na entlovací steh:

Začištění zavinovačky
Entlování lemovací pruženky

Pokud chceme k zavince přišít ouška, vystřihneme si 4 stejné díly třeba z flísu nebo ze stejné deky, ze které šijeme zavinku. Vždy dva díly k sobě přiložíme rubovou stranou a sešijeme podél kulaté strany (rovnou část nesešíváme, abychom mohli ouška po sešití otočit lícem nahoru. Otočená ouška potom prošijeme, aby lépe držela tvar:

Jak ušít zavinovačku
Ouška do kapucky

Hotouvá ouška všijeme do kapucky (díl kapucky přiložíme k zadnímu dílu tak, aby oba díly k sobě směřovaly lícovými stranami):

Všití oušek do zavinky
Všití oušek do zavinovačky

Poté sešijeme i zadní a přední díl jako je vyznačeno na obrázku (díly k sobě přikládáme lícovou stranou):

Jak ušít zavinovačku
Sešití všech dílů dohromady

Obrátíme zavinku lícem nahoru a máme již skoro hotovo:

Téměř hotová zavinovačka
Téměř hotová zavinka

Nyní už zbývá jen vyřešit zapínání zavinovačky. Buď můžeme vytvořit knoflíkovou dírku a přišít velký knoflík a nebo vytvoříme knoflíkovou dírku a provlečeme skrz ní saténovou mašli:

jak ušít zavinovačku
Zapínání/šněrování

A máme hotovo 🙂

Napište mi, jak se vám zavinovačka povedla nebo ji rovnou označte na instagramu #elnitocz. Moc ráda se na vaše výtvory podívám…

A pokud se šitím na stroji teprve chcete začít, ale nevíte, jak na to, přečtěte si tento příspěvek, kde popisuji s čím jsem sama nejvíc na začátku bojovala a jak se to dá vyřešit.

Další návody:

Jak vyrobit hrazdičku pro miminko
Jak ušít bryndák s motýlkem
Jak ušít raglán ze starého trička
Jak ušít „zero waste“ hadříky do kuchyně
~ Jak ušít pytlíky na ovoce a zeleninu


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *