Šijeme pro neonatalogii, aneb jak začalo El niťo

Trošku mě přepadla nostalgie, když jsem si uvědomila, že je to zrovna rok, co na mě na facebooku vyskočila událost “Šijeme pro neonatalogii”. Myšlenka akce byla taková, že se zorganizují nadšenci, kteří ušijí nebo upletou nějaké hračky pro děti a pak se uspořádá vánoční jarmark, na kterém se hračky prodají. Výtěžek z akce se potom využije pro oddělení neonatalogie ve Zlíně.

Protože to v tu dobu byl sotva měsíc, co jsem si koupila šicí stroj, hledala jsem nápady, co ušít, abych se trochu zdokonalila. A událost na facebooku mě hned zaujala – měla “zadání”, co ušít, deadline, dokdy to musí být hotové a jasný záměr někomu pomoci.

Tak jsem začala přemýšlet, jak se taková hračka vlastně šije a představovat si, jak by asi měla vypadat právě ta moje. Celé odpoledne jsem strávila na Pinterestu a hledala inspiraci, až mě to nakonec napadlo. Běžela jsem nakoupit látky, duté vlákno, barevný filc a hned se pustila do šití.

Úplně první polštářek, co jsem ten večer ušila, vypadal takto:

První ušité polštářky

S každým dalším ušitým polštářkem jsem přicházela na nové věci, jak to udělat lépe. Hrála jsem si se střihem a vymýšlela různé obměny oušek i tělíček. Hrozně mě to tvoření pohltilo a nakonec jsem do Zlína posílala plnou krabici látkových potvůrek.

Ani jsem v tu chvíli nevěděla, že se takhle nenápadně už vlastně rodil El niťo… Od toho loňského listopadu jsem polštářků ušila nespočet, ale i přesto to pro mě stále neztratilo kouzlo. Postupně přicházím na to, jak některé věci dělat lépe. Třeba, že polštářek déle vydrží, když ho podšiju vlizelínem. Že černé části oček je lepší vystřihávat s filcu a našívat, než kreslit. Sice je to více práce, ale ta piplačka se vyplatí, protože i při praní v pračce očka hezky drží barvu.

Touto sofistikovanou metodou pokus/omyl jsem se dopracovala až k současné verzi Dřímů:

Polštářky Dřím, jak je šiji teď

I pro letošní ročník zlínského jarmarku už mám pár polštářků Dřím nachystaných a těším se, až je budu za pár týdnů posílat.

Pokud byste měli chuť zapojit se do akce i vy, je možné posílat organizátorům ušité hračky až do 1.12.2018. Více informací najdete přímo na facebookové události. Tak doufám, že třeba tento článek někoho inspiroval a ve Zlíně se letos sejde zase o pár zvířátek/panenek/polštářků více.

 


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *